Pompy ciepła stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kotłów na paliwa stałe i gaz. Można je wykorzystać do ogrzewania budynków mieszkalnych i lokali użytkowych, a także do c.w.u. W poniższym wpisie przyjrzymy się wysokotemperaturowym pompom ciepła.
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła: nisko-, średnio- i wysokotemperaturowe. Wiele osób decyduje się na zakup nisko- lub średniotemperaturowej pompy ciepła do nowego domu, ponieważ są to urządzenia grzewcze, które dobrze współpracują z nowoczesnym ogrzewaniem płaszczyznowym, np. podłogowym. Duża powierzchnia grzejników rekompensuje stosunkowo niską temperaturę wody krążącej w systemie grzewczym. Zdarza się jednak, że montaż ogrzewania płaszczyznowego jest niemożliwy lub zbyt kosztowny. Dotyczy to przede wszystkim budynków starszych, w których jest już zamontowany system ogrzewania oparty na tradycyjnym kotle. Właściciele takich nieruchomości mogą wybrać wysokotemperaturowe pompy ciepła, które można zintegrować ze zwykłymi kaloryferami. Tego typu urządzenia podgrzewają wodę do nawet 70°C – jest to temperatura wystarczająca do skutecznego ogrzewania domu za pomocą tradycyjnych grzejników. Brak konieczności wymiany instalacji grzewczej znacząco obniża koszt modernizacji budynku. Dużą zaletą wysokotemperaturowych pomp ciepła jest możliwość używania ich zarówno jako samodzielne urządzenie grzewcze, jak i we współpracy z kotłami. Pompy tego rodzaju mogą pracować wydajnie w niskich temperaturach źródła dolnego (zależnie od modelu, do ok. -15°C), co oznacza, że w naszym klimacie radzą sobie nawet w zimowe dni.
Warto pamiętać, że są to urządzenia oparte na energii odnawialnej, które nie emitują zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe nie wymagają skomplikowanej obsługi (np. gromadzenia opału i oczyszczania). Pracą pompy można sterować zdalnie, za pośrednictwem panelu obsługi lub aplikacji na telefon.
Pompy ciepła potrzebują do pracy zasilania elektrycznego – w sytuacji przerwy w dostawie energii spowodowanej np. awarią, pompa przestanie pracować. Z tego powodu warto wyposażyć instalację grzewczą w dodatkowe źródło ciepła. Jak wspomniano wyżej, w przypadku wysokotemperaturowych pomp ciepła zazwyczaj wystarczy zostawić wcześniej używany kocioł, który w razie potrzeby może przejąć tymczasowo funkcję grzewczą. Innym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która zapewni darmową energię elektryczną i pozwoli uniezależnić się od zewnętrznych dostaw prądu.
Inwestycja w wysokotemperaturową pompę ciepła może być bardziej kosztowna niż inwestycja w pompy ogrzewające wodę do niższych temperatur. Jednak zakup takiej pompy pozwala na zachowanie dotychczas wykorzystywanej instalacji grzewczej w budynku.